23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Møbelhus sælger for 1,2 mio. kr. om dagen

Det går godt for Ikeas varehus i Aalborg, omend omsætningen ikke længere stiger i helt samme takt som i de foregående år.

Det nordjyske varehus har i løbet af det seneste år solgt møbler og husgeråd for 432 millioner kroner, viser Ikea Danmarks tal for regnskabsåret 2013-14, der sluttede 31. august.

Det er en lille fremgang i forhold til året før, hvor omsætningen landede på 425 mio. kr.

Også antallet af besøgende i Ikea Aalborg steg. Sidste år havde varehuset i City Syd 1,6 millioner kunder mod 1,5 mio. året før.

På landsplan steg omsætningen i Ikeas fem danske varehuse til 3,4 mia. kr. mod 3,3 mia. kr. året før, og antallet af besøgende steg til 10,7 mio. mod 10,4 året før. Ikea Danmark har nu i alt 2167 medarbejdere.

- Det har været et godt år for Ikea, også her i Aalborg. I lyset af åbningen af et nyt og større Ikea Aarhus, som nogle kunder nu søger tilbage til, har vores udvikling været tilfredsstillende, siger John Kristian Sørensen, chef for varehuset i Aalborg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.166|